Download Oyun,indir,Yama,Crack,Serial,Karahan Online hile,Knight Online,Private Serverler

Download Oyun, indir, Yama Crack, Serial, KnightOnLine Spor, FB...
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 SPORE [İnceleme]

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
MaxPayne
-Administrator-
-Administrator-
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 1612
Yaş : 27
Nerden : nereye :)
İş/Hobiler : Mühendis
Lakap : proZoDy
Ruh HaLi :
Tecrübe Puanı : 6511
Kayıt tarihi : 28/12/08

AktifLik
PayLaşım:
9999/9999  (9999/9999)
AktifLiK:
9999/9999  (9999/9999)

MesajKonu: SPORE [İnceleme]   Salı Ara. 30, 2008 9:47 amNe çok genç ne de çok yaşlı olmayan bir PC oyuncusu olarak bendeniz, içtenlikle içinde oynama isteğini deli gibi duyduğu ilk oyunun bir Maxis oyunu olduğunu söyleyebilir, her ne kadar bir PC’de değil de bir ofis Mac’inde görüp oynayıp ona aşık olmuş olsam da, daha sonra yıllar boyunca kendi PC’mde ağırlamış, türlü Maxis oyunları ile simülasyon türüne olan büyük aşkımı pekiştirmişimdir. Maxis için aslında bir oyun firması demek biraz yanlış oluyor, Maxis çünkü daha çok dijital oyuncaklar üreten bir firma. Düşünün, oyunlar belli hikayeleri, noktaları, dönüşleri ve bitişleri olan kazanmaya dayalı eğlence türevleridir. Kimi zaman kendimi bir laboratuar faresi gibi hissederim bu sebeple, labirentin ucunda bir peynir, ve dolaşıp geçmemi bekleyen bir sürü yol. Ama konsept hep aynı değil mi? Oyuncak ise farklı bir şey, onunla oynarsınız yeri gelir değiştirirsiniz, eminim oralarda bir yerlerde GI Joe’sunun kolunu bacağını başka bir şeyle değiştiren birileri vardır. Maxis oyunları işte bu yönümüze öyle bir damardan girer ki, bir defa asla yetmez, tekrar tekrar yükleyip oynar, bağımlısı oluruz. SimCity içinizdeki o gizli belediye başkanını ortaya çıkartıp rüyanızdaki şehri inşa etme imkanı sundu, The Sims ise tam bir hayat simülasyonu oldu, rüyalarınızın evini yaptınız ve sanal bir bebek evinde oynadınız. Sim ön veya son ekini taşıyan sayısız oyun, normalde asla zevkli gelmeyecek bir sürü şeyin PC başında ne kadar eğlenceli olabileceğini kanıtladı. Bill Wright, Maxis’in duayen yapımcısı son bombası Spore ile kendi koydukları çıtayı kat be kat yükseltti, dünya, insanlar, şehirler ile sınırlı kalmayıp yekpare bir Yaşam simülasyonu ortaya koydu. 2008 yılının en çok beklenen oyunlarından birisi olan Spore herhangi bir türe ait olmaktan çok, neredeyse strateji ve simülasyon adına ne varsa toplayıp bir arada aile boy pakette biz yönetmeyi ve yaratmayı seven oyuncuların beğenisine sundu, çok konuşuldu edildi ve işte artık karşınızda.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 206KB.

Spore hem bir oyuncak hem de bir oyun, hem sizin onunla oynayıp değiştirmenize izin veriyor, hem de uzun ve zorlayıcı da olsa bir sonu ve amacı var, yaşam. Spore tam anlamıyla bir evrim simülatörü ve aslen beş ufak oyunun birleşmesinden oluşuyor. Bun ufak oyunlardan sadece ilk üçü ile en başta oynayabiliyoruz, diğerlerine ulaşmak için önce yaşamın sırrına ulaşmamız gerekiyor. Baştan söyleyelim, Spore evrim teorisine, büyük patlamaya (Big Bang) ve Darwinist teorilere dayanan bir oyun, bu noktadan sonra yapılan yorumlar oyunun bakış açısından geliştirilmiştir ve şahsi görüşleri temsil etmez. Oyun böyle, yapacak bir şey yok. Tanrı oyunları çok sık olmasa da karşılaştığımız örnekler, ancak ilk defa Tanrısız bir oyunumuz oldu bu kadar bariz bir şekilde resmeden evrimi. Spore tek hücreli mikroorganizmalardan galaktik savaşlara kadar uzanan geniş bir zaman dilimine hakim bir oyun, ve çoğu Maxis oyunu gibi birçok karmaşık konsepti ve yapıyı içeriyor. Hem bir Tanrı oyunu, hem bir simülasyon, hem bir strateji hem de bir bilim oyunu. Oyun mutaassıp ve muhafazakar çevrelerden bol bol tepki çekti daha çıkmadan önce, bu kısmı ile ilgilenmediğimi bir kez daha tekrar edip devam ediyorum. Oyun genel bir bakış açısı ile çok geniş ve detaylı görünüyor hiç şüphesiz ancak beş oyunu bir arada sergilemesi ve sahip olduğu her aşamayı detaylı ve gerçekçi bir şekilde yansıtması teknolojik imkanlar açısından pek elverişli olmadığı için aşamalar biraz kısa ve limitli kalıyor. Ancak bu his sadece başlarda yaşanıyor çünkü yaşam, gerçekte de olduğu gibi, ilerledikçe karmaşıklaşıyor. Bu da oyundan asıl zevki Kabile Aşaması’ndan itibaren almanıza sebep oluyor. Bu hepsi-bir-yerde Astrobiyoloji oyunu yaşamın dünyamızda nasıl başlayıp geliştiğini, ve daha da güzeli ve önemlisi, bugünkü hali olmasaydı nasıl olacağına dair olasılıkları, tamamen sizin ellerinize bırakıyor. Bu sorumluluğu almaya hazır mısınız? Korkmayın, Bill Wright hep sahip olmak istediğiniz o ideal Fen Dersi hocası oluyor kendi rızasıyla sizin için.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 244KB.


Eğer oyunun hikaye akışına uygun giderseniz öncelikle birinci bölümden başlıyorsunuz, yani Hücre Aşaması. Bir kuyruklu yıldız salınarak dünyaya çarpıyor, yangınların ve depremlerin ardından yıldızdan kopan ufak bir parça suya düşüyor, e tabi bu aşamada zaten dünyanın oldukça büyük bir kısmı sular altında. Kuyruklu yıldızın taşıdığı bakteriler mini mini hücreli organizmalar haline geliyor ve bu noktada siz oyuna başlıyorsunuz. İlk başta çıkan bu şirin tek hücreli canlımıza görünüş itibari ile müdahale edemiyoruz. Oyunun başında ise sadece canlı türü olarak etçil veya otçul olarak seçim yapabiliyoruz. Hücre Aşaması standart bir arcade oyundan farksız, etçil canlılar kırmızı, otçul canlılar ise yeşil besin parçalarını yiyerek büyüyor. Grafik açısından oldukça şatafatlı ve göz alıcı olan bu kısım suyun içinde geçiyor ve hücremiz gelişip organizma halini aldıkça ortamın ölçüsü büyüyor ve daha büyük canlılar ortaya çıkıyor, bu aşamada büyük balık küçük balığı afiyetle yediği için dikkatli olmakta fayda var. Beslendikçe DNA puanlarınız birikiyor ve bu puanlar ile üremeden sonra çıkan Hücre Editörü’nde canlımıza eklentiler yapıyoruz. Ayrıca etçil canlılar öldürdükleri diğer canlılardan ve otçullar ise asteroit parçalarından çıkan vücut parçalarını toplayarak Hücre Editörü’nde yeni özellikler ekleyebilirler kendilerine. Çiftleşme için kur çağrısı yapıyoruz ve çok geçmeden dest-i izdivacımıza cevap veren bir eş geliyor. Bu noktada oyunun en soru işaretleri ile dolu kısmı da ışığa çıkıyor, oyunda canlıların cinsiyetleri yok. Çok sorgulamadan devam ediyoruz, vücut parçaları ekleme kısmı oyunun sonraki aşamalarında değişerek karşımıza hep çıkacak, şimdilik sadece dikenler, zehir keseleri, elektrik şoku dokunaçları, yüzgeç ve kuyruklardan oluşuyorlar, yüzgeçler ile hızlı yüzüp, kuyruk ile daha keskin manevra yaparken, zehir, elektrik ve dikenler ile savunma ve saldırı yönlerimizi güçlendiriyoruz
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 302KB.

Hücre Aşaması, oyunun en kısa süren, ama kesinlikle en şirin aşamalarından birisi, canlıların çıkardıkları seslerden, karşılaştıkları duruma göre değişen yüz ve göz ifadeleri ilkel hücre yaşamına anlaşılmaz bir sempati duymanıza neden oluyor. Canlıların bu insansı tepkiselliği oyunun geri kalanında da hâkim ve biraz Sims havası katıyor oyuna. Beslendikçe büyüyor, büyüdükçe ve vücut parçaları topladıkça üreyip yeni bir nesil oluşturuyorsunuz ve ekranın altındaki evrim-metre dolduğunda artık bu suları terk edip karaya adım atma vakti geliyor. Aslında insan okyanusta biraz daha kalıp dolaşmak, daha da büyümek ve farklı canlılar ile etkileşime geçmek istiyor ama evrim noktasına geldikten sonra karşınıza yeni bir şeyler çıkmıyor, onun yerine bir çift bacak edinip karadaki canlı yaşamına başlıyoruz.
This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 123KB.

Yaratık Aşaması’na geçmeden önce oyunun dünyası hakkında konuşalım biraz. Spore elbette tek oyunculu olarak internetsiz oynanabiliyor, ancak bence asıl zevki online olarak oynamakta yatıyor. Çünkü oyunun asıl hikayeden ayrı olan Yaratık Geliştiricisi ve benzeri diğer editörleri sayesinde dünyanın dört bir yanından Spore oyuncuları yarattıkları canlıları oyun dünyasına ekleyebiliyor. Suda gezinirken dikkat edin, bazı canlılar Maxis tarafından yaratılmışken bazıları bireysel olarak farklı oyuncuların eseri olabiliyor. Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik, Spore’un en heyecan verici kısımlarından birisi doğrusu, oyunda Civilopedia benzeri bir Sporepedia bulunuyor, basitçe Spore’da bulunan her şey hakkında bilgi ve örnekler bu sanal ansiklopedide mevcut, ve dilerseniz karşılaştığınız başka oyuncular tarafından oluşturulmuş olan canlıları bu kataloga ekleyebilirsiniz. Sporepedia sadece sizin karşılaştığınız canlıları değil, tüm oyuncuların ve Maxis’in yarattığı canlıları içeren dev bir bilgi kaynağı. Şu ana değin üç milyondan fazla oyuncu Spore için bir şeyle yarattı ve oyunun dünyasına ekledi. Bir sürü farklı vücut parçası ile organ ve uzuvları, boyut ve şekilleri itibari ile değiştirerek sayısız çeşit ve farkta sonsuz canlı demek bu da. Ve her biri, nasıl bir araya getirilmiş olunursa olsun, yüz ifadeleri ve ses efektleri konusunda mükemmel, sanki itina ile tek tek yaratılmış canlılar gibi gerçekten de, birçok farklı hareketli uzuv oyun içerisinde mükemmel biçimde canlandırılıyor, canlıların animasyonları, yürüyüşleri her şeyleri tam da olmasını hayal ettiğiniz şekilde çıkıyor, teknik açıdan büyük bir ilerleme.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 393KB.


Spore’un yaratma editörü kısmı sadece yaratık aşaması ile sınırlı değil. Spore’un en önemli özelliği, oyundaki her şeyi, ama her şeyi kendi elleriniz ile oluşturup değiştirebiliyor olduğunuz. İleriki aşamalarda bitkileri, insanlarınızın kıyafet ve görünüşlerini, binaları, silahları, araçları tek kelime ile her şeyi kendiniz oluşturabilirsiniz. Eğer editörlerde oyunlardan daha çok zaman harcayanlardansanız, Spore tam size göre, üstelik bu yaptıklarınızı paylaşmayı seviyorsanız ve tüm dünyanın kullanımına açmak egonuzu ve yaratıcılığınızı körükleyecekse yaşadınız demektir. Yaratıcılık herkesde bulunan bir erdem değil tabii ki, sizde de yoksa korkmayın, Maxis’in ve diğer oyuncuların yarattığı binlerce tasarımdan beğendiklerinizi seçip kullanabilirsiniz, veya hazır olanları seçip üzerlerinde ufak tefek oynamalar yapabilirsiniz. Gerçek dünya araçlarını veya Viking gemilerini yapanlardan tutun da Starcraft araçlarını ve birim ile binalarını oturup yapan Koreli insan dışı varlıklar bile mevcut dünyamızda.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x600 and weights 439KB.


Dönelim oyunun ikinci aşamasına, Yaratık Aşaması. Bu aşamada hücremiz büyüyüp kocaman oluyor ve bir canlıya dönüşüyor, halen daha ilkel evet ama artık çok daha sosyal ve kabiliyetli. Yaratık aşamasında oyunda ilk aksiyonu görmeye başlıyoruz artık, aslında teknik olarak sadece su yerine karadayız ve evrim geçirmeye devam ediyoruz. Ancak kendi türümüz ile ve diğer türler ile etkileşime geçebiliyoruz, hatta geçmek zorundayız, doğanın canlılarının sosyal birer varlık oldukları ve sosyal kalmak zorunda oldukları gerçeği Spore’da vurgulanıyor böylece. Karşınızda keşfedilecek koca bir kıta ve bir sürü canlı türü bulunmakta, etçiller avlanarak, otçullar ise ağaç ve bitkilerden beslenerek gelişiyorlar, DNA puanları bu aşama için de geçerli, tabii vücut parçaları da, ki yaratığınıza temel şekilleri, görünüş ve özellikleri temelli olarak katacak alan bu aşama, bundan sonra öyle her istediğinizde gözünü burnunu boynuzunu vs değiştiremeyeceksiniz, rahat olun, bol bol deneyin her türden birleşimi. Vücut parçalarını öldürdüğünüz canlılar dışında etrafta yayılmış bulunan iskelet ve canlı kalıntılarından da toplayabilirsiniz, her ne kadar memeli gibi davransalar da Spore canlıları yumurtlayarak çoğalıyorlar. Yuvanızda çiftleşerek yeni nesilleri oluşturup bir yandan da benlik kazanmaya başlıyorsunuz, boyutunuz dışında beyniniz de büyüyor. Zeka seviyesi arttıkça sürü oluşturmaya başlıyorsunuz, sırayla bir, iki ve nihayetinde üç dost canlıyı sürünüze ekleyebilirsiniz. Sosyal etkileşim bu alanda önemli. İki tür sosyal etkileşim bulunuyor, dost ve düşman. Düşman olanlar daha çok saldırı ile ilgili, ve kullanabileceğiniz saldırı tipleri taşımakta olduğunuz vücut parçalarına göre değişkenlik gösteriyor.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1014x758 and weights 210KB.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://oyuninndir.turkforumpro.com
 
SPORE [İnceleme]
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Download Oyun,indir,Yama,Crack,Serial,Karahan Online hile,Knight Online,Private Serverler :: Oyun BiLgiLeRi :: Oyun Anlatımları ve İncelemeleri-
Buraya geçin: